Herkesin cildinde bulunan potansiyel ölümcül bir bakteri türü bulundu.

MRSA ve E. coli’yi unutun . Antibiyotik direnci nedeniyle giderek daha tehlikeli hale gelen başka bir bakteri var ve bu bakteri gezegendeki her insanın derisinde var.

MRSA, Staphylococcus epidermidis’in yakın bir akrabası, ameliyat sonrası yaşamı tehdit eden enfeksiyonların ana nedenidir, ancak çoğu zaman klinisyenler ve bilim adamları tarafından göz ardı edilmektedir, çünkü bu çok fazladır.

Bath Üniversitesi’ndeki Milner Evrim Merkezi’nden araştırmacılar, bu organizmanın yarattığı tehdidin daha ciddiye alınmasını ve daha yüksek enfeksiyon riski taşıyanlar için cerrahi müdahaleye tabi tutulanlar için ekstra önlemler almaları gerektiğini bildiriyorlar.

Bu normal olarak zararsız cilt bakterisine hayatı tehdit eden hastalığa neden olan 61 gen kümesi tanımladılar.

Bazı vakalarda S. epidermidis’in neden belirli durumlarda hastalığa neden olduğunu anlayarak , gelecekte hangi hastaların ameliyat geçirmeden önce en çok enfeksiyon riski altında olduğunu belirleyebildiklerini umuyorlar .

Kalça veya diz eklemi replasmanı ve kırık fiksasyon ameliyatlarından sonra enfeksiyon geçiren hastalardan örnekler aldılar ve sağlıklı gönüllülerin cildinden sürüntü örnekleri ile karşılaştırdılar.

Hastalıklı ve sağlıklı bireylerden alınan örneklerde bulunan bakteri genomlarının genetik varyasyonlarını karşılaştırdılar. Bundan sağlıklı örneklerin çoğunda mevcut olmayan hastalığa neden olan bakterilerde 61 gen tespit ettiler.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde, bilmeden, bakterilerin daha ölümcül formunu taşıyan az sayıda sağlıklı birey vardı.

Hastalığa neden olan genlerin, bakterinin kan dolaşımında büyümesine yardımcı olduğu, konakçının immün yanıtını önlediği, hücre yüzeyini yapışkan hale getirdiği, böylece organizmaların biyofilm oluşturabileceği ve hatanın antibiyotiklere karşı dirençli hale gelebildiği bulundu.

Ekip Nature Communications’da çalışmalarını yayınladı .

Bath Üniversitesi’nde Evrim Merkezi’nde biyoinformatik direktörü Profesör Sam Sheppard araştırmaya öncülük etti. Staphlococcus epidermidis’in ölümcül bir patojen olduğunu belirtti.

“Klinik olarak her zaman göz ardı edildi çünkü laboratuvar örneklerinde kontaminant olduğu ya da sadece bilinen bir cerrahi risk olarak kabul edildiği varsayılıyordu.”

“Ameliyat sonrası enfeksiyonlar inanılmaz derecede ciddi olabilir ve ölümcül olabilir. Enfeksiyon İngiltere’deki ölümlerin neredeyse üçte birini oluşturur.” 

“En çok kimin enfeksiyon riski altında olduğunu belirleyebilirsek, bu hastaları ameliyat geçirmeden önce ekstra hijyen önlemleri ile hedefleyebiliriz.”

Almanya’daki Bioscientia Institute for Medical Diagnostics GmbH’dan Profesör Dietrich Mack şunları söyledi: “Protez eklem replasman cerrahisi birçok hastanın bağımsız ve ağrısız bir yaşam sürmesine yardımcı olur, ancak S. epidermidis enfeksiyonu ile felakete yol açabilir.

“Bu enfeksiyonların teşhis edilmesi zordur ve hastalıkla ilişkili genlerin , klinik laboratuarda hastalığa neden olan S. epidermidis suşlarından zararsız deri izolatlarının ayrılmasına yardımcı olabileceği umudu var. Bu, gelecekteki çalışmalarda ele alınmalıdır.”

Kaynak: www.sciencedaily.com

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumunuzu buraya yazın...