Büyük beyaz köpekbalığını öğrenmek bizim kanserden korunmamıza yardımcı olabilir mi?

 • Bilim adamları büyük beyaz köpekbalığının genomunun tamamını haritaladılar.
 • Ekip, balığın genomunu korumasına ve onarmasına yardımcı olacak gibi görünen genetik adaptasyonları buldu ve köpekbalıklarının neden nadiren kanser olduğunu anlamamıza yardımcı olabilecek ipuçları elde etti.
 • Ekip ayrıca balıkların olağanüstü yara iyileşme yeteneklerini açıklamaya yardımcı olabilecek birkaç gen yolu da belirledi.

  Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde bulgularını yayınlayan ekip, büyük beyazın genomunu insan ve diğer omurgalılarla karşılaştırdı. Araştırmacılar, DNA hasarı tepkisi, DNA onarımı ve DNA hasarı toleransı – hepsi de kansere karşı koruyabilen fonksiyonlar aracılığıyla – genom stabilitesinin korunmasına ilişkin genlerde moleküler adaptasyon gösteren DNA dizisi değişiklik kalıplarını buldular.

  Bu, köpekbalıklarının neden nadiren hastalıktan muzdarip olduğunu açıklayabilir.

  Mahmood Shivji, “Bu adaptif değişiklikleri içeren şaşırtıcı bir şekilde çok sayıda genom stabilite genleri yoktu, aynı zamanda bu genetik ince ayarın önemini vurgulayan bu genlerin çoğunun zenginleştirilmesi de vardı.”

  Araştırmacılar ayrıca, büyük beyazın genomunun omurgalılar arasında keşfedilen en yüksek transpozon oranlarından birini  içerdiğini buldular .

Hızlı yara iyileşmesi

Köpekbalıkları dış yaralanmalardan toparlanma yetenekleriyle de bilinmektedir. Örneğin, siyah uçlu resif köpekbalıkları ile ilgili 2015 yılı araştırması, yaralanmaları şiddetli olsa bile, bazen günler içinde hızla yaraları iyileştirebildiklerini buldu.

Stanhope, “Önemli bir kan pıhtılaşma geni dahil olmak üzere, yara iyileşmesindeki en temel yolların bazılarına bağlı birkaç gen içeren pozitif seleksiyon ve gen içeriği zenginleştirmeleri bulduk.” dedi. “Yara iyileşmesi genlerini içeren bu uyarlamalar, köpekbalıklarının büyük yaralardan bile etkili bir şekilde iyileşme yeteneğinin altını çizebilir.”

Büyük beyaz köpekbalığının genomunu koruma yeteneği insanların bir gün aynı şeyi yapmalarına yardımcı olabilir, ancak bu bulguları onaylanmış tedavilere dahil etmek yıllar alacaktır.

Shivji, “Genom kararsızlığı birçok ciddi insan hastalığında çok önemli bir konudur; şimdi doğanın, bu büyük gövdeli, uzun ömürlü köpekbalıklarında genomların stabilitesini korumak için akıllı stratejiler geliştirdiğini tespit ettik” dedi. “Bu evrimsel mucizelerden öğrenilecek şeyler var; bunlar, kanser ve yaşa bağlı hastalıklarla mücadelede potansiyel olarak faydalı olacak bilgiler ve bu hayvanların nasıl yaptıklarını ortaya çıkardıkça insanlarda yaraları iyileştirmek için de dahil olacak.”

 • Kaynak:https://bigthink.com
Etiket(ler): , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.