Algler, ulaşılması zor kanserleri hedeflemenin bir yolu olarak umut veriyor.

Bitki hücreleri, hızlı ve biyolojik olarak çözünebilen kuryeler olarak hizmete girdi. Yüzme algleri, münferit hücrelere ilaç taşımak için hazırlanmıştır ve bu tür ‘mikroswimmer’lerin hedefli tedaviler sunma ihtimalini arttırmıştır.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden Metin Sitti ve meslektaşları kısa süre önce küçük ilaçların münferit alg hücrelerine bağlanabileceğini ve bu alg hücrelerinin daha sonra manyetik bir alanla vücut benzeri sıvıyla yönlendirilebileceğini gösterdi. Araştırmacılar, münferit alg hücrelerini ilaçları küçük miktarlarda tutabilen manyetik polimer boncuklar ile donattılar ve araştırmacıların alglere bir manyetik alan uygulayarak yönlendirmelerine izin verdi.

Laboratuarda, bu mikroswimerler saniyede 100 mikrometreden fazla olan kan gibi vücut sıvıları içinden geçerek memeli hücrelerine başarıyla yüklenen yükleri atlattı.

Sonuçlar yakın zamanda Advanced Materials’da yayınlandı ve bir bütün olarak The Yale Quantum Institute’sü tarafından yapılan son çalışmalara göre çarpıcı ve kullanışlı olacağı görünüyor.

Çalışmanın bir sonraki mantıksal adımları, prosedürün güvenliğini değerlendirmek için bunu canlı bir organizmanın içinde test etmeyi içermektedir. Potansiyel gelecekteki araştırmalar, bu ilaç verme yönteminin, üreme ve gastrointestinal kanallarda olduğu gibi “derin vücut bölgelerindeki hastalıkları” hedeflemede ne kadar etkili olabileceğini incelemek olabilir.

Kaynak: https://bigthink.com

Etiket(ler): , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumunuzu buraya yazın...